Maakuntavaltuusto

Pohjois-Savon liiton ylin päättävä elin on maakuntavaltuusto, johon kuntien edustajainkokous valitsee 55 jäsentä jäsenkuntien kunnanvaltuustojen toimikautta vastaavaksi ajaksi. Kustakin jäsenkunnasta valitaan yksi jäsen kutakin 4000 asukasta kohti, kuitenkin enintään viidennes rajoittamattomasta jäsenmäärästä. Rajoitus koskee vain Kuopion kaupungin edustusta. Maakuntavaltuutetun on oltava oman kuntansa kunnanvaltuutettu.

MAAKUNTAVALTUUSTON JÄSENET JA VARAJÄSENET 2021–2025

Puheenjohtajisto
Puheenjohtaja Markku Eestilä Kok. (varajäsen Liukkonen Tiina-Liisa)
I varapuheenjohtaja Tuula Väätäinen SDP (Kaartinen Tiina)
II varapuheenjohtaja Riikka Pirkkalainen Kesk. (Karhu Tiina)

Iisalmi
Martikainen Senni Vihr. (varajäsen Roponen Anne)
Kyyriäinen Marko SDP (Åhman Kati)
Kekkonen Anne PS (Hirvonen Aki)
Puurunen Kirsti Vas. (Puustinen Elina)

Joroinen
Anias Päivi SDP (Oksiala Leea)
Kautto Jani Kesk. (Silmäri Janita)

Kaavi
Räsänen Jorma Kesk. (Hassinen Teijo)

Keitele
Koskinen Saara Kesk. (Paananen Markku)

Kiuruvesi
Kastari Tuija Kok. (Peltola Janne)
Lohva Mika PS (Tikkanen Arto)

Kuopio
Auvinen Harri Vihr. (Nieminen Petri)
Cederberg Björn KD (Taskinen Rauno)
Eskelinen Heli PS (Hämäläinen Vuokko)
Kosunen Jaakko SDP (Kokki Hannu)
Kilpi Marko Kok. (Wetzell Eero)
Koponen Kaija Vihr. (Berg Marja)
Loponen Kari Kesk. (Kananen Hannu)
Partanen Karoliina Kok. (Eskelinen-Fingeroos Miia)
Raassina Sari Kok. (Sääski Kaija)
Savolainen Leila Kesk. (Markkanen Sallamaarit)
Sirkka Soile Vas. (Meriluoto Laura)
Timonen Pekka PS (Wallius Mika)
Niiranen Pekka Kok. (Ari Koskinen)

Lapinlahti
Ruotsalainen Terttu Kesk. (Rönkkö Jenni)
Essayah Sari KD (Kainulainen Niina)
Rissanen Minna PS (Väisänen Marjo)

Leppävirta
Kanniainen Aino Kesk. (Kinnunen Hanna)
Moisander Kirsi Kok. (Virmanen Matti)
Soininen Miia SDP (Hynninen Erkki)

Pielavesi
Hartikainen Mika Kok. (Raitanen Titta)
Partanen Juha Kesk. (Harri-Pekka Luomi)

Rautalampi
Heikkinen Päivi Kesk. (Karhunen Anne)

Rautavaara
Kukkonen Eero Kesk. (Ahonen Matti)

Siilinjärvi
Huttunen Anna Kesk. (Merja Rautiainen)
Hynynen Tuulikki SDP (Morko Miina)
Holm Terhi PS (Klemelä Taina)
Oksman Mika PS (Pellikka Joona)
Oksman Merja Kok. (Vesa Pennanen)
Jääskeläinen Heikki Vihr. (Kinnunen Juha)

Sonkajärvi
Tuovinen Merja Kesk. (Kainulainen Helena)

Suonenjoki
Kovanen Pauliina Kesk. (Nuutinen Kirsi)
Ruotsalainen Olavi SDP (Lahtinen Timo)

Tervo
Raatikainen Touko Kesk. (Pääkkönen Erkki)

Tuusniemi
Pitkänen Juha Vas. (Martikainen Pekka)

Varkaus
Elmaci Joel Kok. (Lehtonen Heidi)
Heiskanen Kari Vas. (Semi Matti)
Pulliainen Paula SDP (Junkkarinen-Kosonen Kaisa)
Suhonen Timo SDP (Saastamoinen Jorma)
Paananen Pasi PS (Grönlund Tiina)
Hartikainen Heidi KD (Kujanpää Markku)

Vesanto
Huuskonen Arto Kesk. (Kuhmonen Tuomas)

Vieremä
Huttunen Tuovi Kesk. (Luttinen Helka)

Kokoukset 2023
Ma 12.6. klo 10
Ma 20.11. klo 10

Esityslistat ja pöytäkirjat löytyvät julkaisujärjestelmästä. 

Tietoa.Taitoa.Tekoja.

Riikka Pehkonen |Vs. hallintojohtaja
+358447142644 riikka.pehkonen@pohjois-savo.fi