Pohjois-Savon maakuntavaltuusto

Pohjois-Savon liitossa ylintä päätösvaltaa käyttää maakuntavaltuusto, johon kuntien edustajainkokous on valinnut 55 jäsentä jäsenkuntien kunnanvaltuustojen toimikautta vastaavaksi ajaksi. Kustakin jäsenkunnasta valitaan yksi jäsen kutakin 4000 asukasta kohti, kuitenkin enintään viidennes rajoittamattomasta jäsenmäärästä. Rajoitus koskee vain Kuopion kaupungin edustusta.

Kuntalain mukaan maakuntavaltuuston kokoonpanoon vaikuttavat seuraavat seikat:

  • ryhmien ääniosuuksien tulee vastata jäsenkuntien valtuustojen ryhmien kunnallisvaaleissa saamaa ääniosuutta maakunnan alueella suhteellisuusperiaatteen mukaisesti
  • jäsenten tulee olla kunnanvaltuutettuja
  • kokoonpanon tulee täyttää tasa-arvolain vaatimukset

Pohjois-Savon maakuntavaltuusto 2017–2021

Puheenjohtajisto:
Rajamäki Kari, puheenjohtaja
Eestilä Markku, 1. varapuheenjohtaja
Kivelä Antti, 2. varapuheenjohtaja

Iisalmi
Eestilä Markku (varajäsen Sarvela Antti)
Haanketo Olavi (Pulkka Juho)
Kolehmainen Mika (Åhman Kati)
Korpihalla Riitta (Siirola Elina)
Polvi Iivo (Hartikainen Seppo)
Roponen Anne (Martikainen Senni)

Kaavi
Taskinen Jarkko (Kantell Jari-Pekka)

Keitele
Kaunisaho Ari (Paananen Jari)

Kiuruvesi
Kärkkäinen Marja-Leena (Tenhunen Kirsi)
Peltola Janne (Lappalainen Sari)
Saastamoinen Kari (Tikka Tommi)

Kuopio
Auvinen Harri (Sariola Matti)
Berg-Väänänen Nelli (Eskelinen-Fingerroos Miia)
Cederberg Björn (Laukkanen Keijo)
Hartikainen Kari (Kekkonen Tahvo)
Kaartinen Tiina (Röppänen Neeta)
Kananen Hannu (Apell Ismo)
Kilpi Marko (Wetzell Eero)
Kivelä Antti (Lösönen Jouko)
Kosunen Jaakko (Lankinen Mikko)
Niiranen Pekka (Savolainen Jukka)
Punkki Pia (Reijonen Minna)
Savolainen Tuula (Hartikainen Anna)
Sokka Irja (Kontiainen Hilkka)
Willman Veera (Kantele Kaisa)

Lapinlahti
Essayah Sari Piia (Knapp Noora)
Heiskanen Tarmo (Valta Antti)
Rissanen Minna (Lyytikäinen Tuomo)

Leppävirta
Hynninen Erkki (Hahtala Mia)
Roponen Lauri (Kanniainen Aino)
Nykänen Pekka (Pienimäki Veli-Pekka)

Pielavesi
Hirvasoja Marja-Riina (Raitanen Titta)
Hyvärinen Inka (Partanen Juha)

Rautalampi
Puranen Tiina (Heikkinen Päivi)

Rautavaara
Korkalainen Jukka (Voutilainen Lenita)

Siilinjärvi
Berg Pauli (Suhonen Raija)
Jääskeläinen Heikki (Juvonen Toni)
Korhonen Mika (Uljonen Henri)
Korhonen Tarja (Niemitz Pirjo)
Nykänen Erkko (Savolainen Kalle)
Oksman Merja (Korhonen Leena)

Sonkajärvi
Halonen Ester (Hynynen Vesa)
Kainulainen Helena (Tommila Riitta)

Suonenjoki
Nuutinen Kirsi (Luukkonen Hanna)
Ruotsalainen Olavi (Väisänen Marja-Leena)

Tervo
Tarvainen Maarit (Puranen Minna)

Tuusniemi
Pitkänen Juha (Martikainen Pekka)

Varkaus
Hartikainen-Herranen Kaisa (Suna Sassa)
Hedman Pia (Pulliainen Paula)
Koponen Olli (Ruuskanen Esko)
Rajamäki Kari (Suhonen Timo)
Ropponen Jarno (Kujanpää Markku)
Tolvanen Taru (Puumalainen Raija)

Vesanto
Forss Markku (Huttunen Esko)

Vieremä
Vidgren Eveliina (Kurtelius-Juntunen Katri)