Maakuntavaltuuston puheenjohtajana toimii Kari Rajamäki (kolmas oikealta)


Pohjois-Savon maakuntavaltuusto

Pohjois-Savon liitossa ylintä päätösvaltaa käyttää maakuntavaltuusto, johon kuntien edustajainkokous on valinnut 57 jäsentä jäsenkuntien kunnanvaltuustojen toimikautta vastaavaksi ajaksi. Kustakin jäsenkunnasta valitaan yksi jäsen kutakin 4000 asukasta kohti, kuitenkin enintään viidennes rajoittamattomasta jäsenmäärästä. Rajoitus koskee vain Kuopion kaupungin edustusta.

Kuntalain mukaan maakuntavaltuuston kokoonpanoon vaikuttavat seuraavat seikat:

  • ryhmien ääniosuuksien tulee vastata jäsenkuntien valtuustojen ryhmien kunnallisvaaleissa saamaa ääniosuutta maakunnan alueella suhteellisuusperiaatteen mukaisesti
  • jäsenten tulee olla kunnanvaltuutettuja
  • kokoonpanon tulee täyttää tasa-arvolain vaatimukset

Pohjois-Savon maakuntavaltuusto 2013–2016

Iisalmi
Eestilä Markku (varajäsen Sarvela Antti)
Haverinen Timo (Kolehmainen Mika)
Korpihalla Riitta (Pirkkalainen Riikka)
Lappalainen Timo (Tossavainen Jouko)
Polvi Iivo (Laitinen Pirjo)
Roponen Anne (Karhu Petri)

Juankoski
Partanen Leena (Huusko Jouni)
Wallius Mika (Konttinen Eeva)

Kaavi
Tiilikainen Hilkka (Toikka Kirsti)

Keitele
Tuhkanen Anna-Liisa (Koskinen Saara)

Kiuruvesi
Lilja Minna (Saastamoinen Kari)
Peltola Janne (Partanen Raimo)
Ruotsalainen Markku (Pikkarainen Rauno)

Kuopio
Auvinen Harri (Berg Marja)
Berg-Väänänen Nelli (Savolainen Jukka)
Karkkonen Veijo (Voutilainen Keijo)
Keinänen Kalle (Virtanen Erkki)
Kiljander Markku (Röppänen Neeta)
Kontiainen Hilkka (Paulo-Tuovinen Anne)
Korhonen Riitta (Alho-Törrönen Sirpa)
Kulin Sirpa (Reijonen Minna)
Niiranen Pekka (Taipale Tero)
Punkki Pia (Huttunen Markku)
Rytsy Hetti (Saukko Annu)
Rönkkö Krista (Ruotsalainen Pauli)
Tolppanen Tapio (Pitkänen Esa)
Toppinen Taisto (Koskinen Allu)

Lapinlahti
Korhonen Piia (Sorjonen Anu)
Martikainen Ossi (Rusanen Juha-Pekka)
Rannio Jorma (Vesa Asko)

Leppävirta
Hynninen Erkki (Hahtala Mia)
Nykänen Pekka (Kinnunen Sirpa)
Roponen Lauri (Kanniainen Aino)

Pielavesi
Kiukkonen Jyrki (Toivainen Veli)
Väänänen Kirsi (Bunda Jari)

Rautalampi
Mannila Kirsi (Jalkanen Anneli)

Rautavaara
Kokkonen Kirsi (Korhonen Ari)

Siilinjärvi
Berg Pauli (Suhonen Raija)
Jääskeläinen Heikki (Ahonen Inkeri)
Katainen Lauri (Korhonen Tarja)
Kolehmainen Jani (Jukka Rekola)
Oksman Merja (Kerkola Riitta)
Rojo Petri (Pitkänen Marjaana)

Sonkajärvi
Mustonen Mikko (Kainulainen Helena)
Niskanen Soile (Huusko Senja)

Suonenjoki
Kivinen Kirsti (Korhonen Annmarie)
Paukkunen Erkki (Kauppinen Pekka)

Tervo
Ruotsalainen Pekka (Tähtivaara Juhani)

Tuusniemi
Tirkkonen-Hersio Asta (Smolander Pirjo)

Varkaus
Hedman Pia (Pulliainen Paula)
Koponen Olli (Ruuskanen Esko)
Puumalainen Raija (Eklund Risto)
Rajamäki Kari (Suhonen Timo)
Rundelin Marita (Selkomaa Minna)
Tuovinen Esa (Olli Virve)

Vesanto
Pulkkinen Veli (Haapamaa Hannu)

Vieremä
Makkonen Marko (Luttinen Helka)

Seuraavat kokoukset